کسانی که با صهیونیست ها عکس یادگاری می گیرند، دم از منافع ملی نزنند.

 

رئیس اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ایران:

 

کسانی که با صهیونیست ها عکس یادگاری می گیرند، دم از منافع ملی نزنند.

 

 

 

به عنوان اولین پرسش، شرایط ورزش های رزمی را در کشور چطور می بینید؟

 

پتانسیل بالایی در ورزش های رزمی کشور موجود است. نوجوانان وجوانان زیادی به هنرهای رزمی علاقه مندند که به رغم فسادی که در برخی ارکان این هرم رخنه کرده است، به شرط هدایت صحیح می تواند پشتوانه خوبی برای آینده رزمی باشند.

 

 به فساد در رزمی اشاره کردید. به طور مشخص منظورتان چیست؟

 

مهم ترین معظل حضور متخصص نماها در رأس برخی نهادها است. به طور مثال فردی که کمربند سبز و آبی یک رشته رزمی را داشته، با زبان بازی و چاپلوسی و رابطه می آید در راس یک ارگان قرار می گیرد. پس از مدتی هم سابقه ای عریض و طویل برای خود درست می کند. از سویی دیگر چون سیستم از بالا خراب است، طرف می آید و با درج یک آگهی 30-20 هزار تومانی در نشریات زرد رزمی که نظارت درستی بر آنان نیست یک شبه رئیس سبک می شود! خوب این آخر ماجرا نیست. این جور ساختاری که در آن یک نفر بی پشتوانه فنی و قانونی می شود "گراند مستر"، هزار جور پیامد و معظل منفی در جامعه به بار می آورد. از طرفی دیگر می بینیم یک مدیر سال ها در یک مسند ماندگار است. طرف 30 سال است که رئیس هیأت است، آن یکی بیست سال است رئیس فدراسیون است. مگر این جا مملکت سعودی است که تمام قدرت در دست چند شاهزاده قرار دارد. عدم گردش نخبگان برای هر جامعه ای سم است. البته به تازگی حرکت های خوبی در این عرصه شروع شده است. جالب است که وقتی نفری را که بیش از بیست سال در رأس دو فدراسیون بوده به دلیل بازنشستگی برکنار می کنند، شاکی هم می شود و می گوید که انتقام می گیرد!

 

یعنی شما معتقدید که روسای فدراسیون ها باید مدت کوتاهی در یک فدراسیون باشند.

 

بارها گفته ایم رئیس جمهور هم 4 سال و نهایت 8 سال با رأی مردم انتخاب می شود. الان یک رئیس فدراسیون آن قدر در مسند خود باقی می ماند که خود را مالک آن ورزش می داند. در بعضی فدراسیون ها مثلاً می گوید فلان سبک ناموس من است!

 

شما هم اگر رییس فدراسیون شوید برای خود چنین تایمی را قائل هستید؟

 

صد در صد. فدراسیون های ما متعلق به مردمند. یعنی با پول بیت المال اداره می شوند. اگر یک روز پول و امکانات دولتی در فدراسیون ها نباشد، آقایانی که ادعای خدمت به ورزش را دارند، لحظه ای برای رفتن از فدراسیون ها درنگ نمی کنند. چرخه حرکت یک ورزش را همه اجزای آن ورزش می چرخانند و تک تک آنان در شکست ها و پیروزی ها سهیم اند. رئیس فدراسیون فقط تدارکات چی و خادم آن ورزش است و باید پس از مدتی جای خود را به دیگری بدهد و حق ندارد نظر خود را بر خلاف نظر جمع دیکته کند. این که می گویم فساد یعنی همین. یعنی حضور بیش از حد، دیکتاتوری می آورد و دیکتاتوری هم باندبازی و چیزهایی دیگر. یعنی آقا با پول مردم و زحمات دیگران می شود بهترین مدیر و نظرات و سلائق خود را تحمیل می کند.

 

موضع اتحادیه در قبال این وضعیت چیست؟

 

تاکنون هر کجا احساس کرده ایم که حقی از خانواده یک رشته رزمی و یا متخصص و رزمی کار ضایع می شود برای احقاق آن حق، در حد بضاعتمان ورود کرده ایم. برخی فکر می کنند می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند. ما با این که در قدرت نیستیم تمام تلاشمان را چه اجرایی و چه حقوقی برای مقابله با سودجویان و سوء استفاده کنندگان از قدرت به کار بسته و می بندیم.

 

 فکر می کنم آخرین آن بحث رضا مهماندوست در تیم ملی تکواندو باشد که شما و اتحادیه خیلی قاطع به حمایت از ایشان پرداختید.

 

ایشان خود انسان بزرگ و شریفی است که زحمات زیادی در عرصه های مختلف برای این کشور کشیده و نیازی به حمایت کسی ندارد. بعد از برکناری ایشان ما تا دو ماه سکوت کرده و موضعی نگرفتیم، به این امید که موضوع حل شود. اما زمانی که دیدیم دارند به راحتی حق ایشان را ضایع می کنند، لازم دیدیم به مساله ورود کنیم.

 

اتحادیه متخصصان و به وی‍ژه کانون تکواندوکاران به رغم اختلاف فاحش با فدراسیون تکواندو کمترین انتقاد را به تیم ملی تکواندو داشته اند. شما چطور این را ارزیابی می کنید؟

 

شما گذشته را مطالعه کنید، به جز یکی دو مورد ما نه تنها انتقادی نداشتیم بلکه موضع کاملاً حمایتی و ملی داشته ایم. چون خط مشی ما خدمت راست و حسینی به ورزش است نه تخریب کردن.

 

 آن یکی دو مورد انتقاد را می فرمایید؟

 

 مثلاً در سال 86 که تیم ملی تکواندو به لبه پرتگاه رسیده بود، گفتیم اگر این کادر فنی نمی تواند انتظارات را برآورده کند، بهتر است به خاطر حفظ مصالح ملی کنار برود. در آن زمان آقایان به شدت از مصاحبه من با آن خبرگزاری ناراحت شدند و به آن رسانه زنگ زدند که چرا با فلانی مصاحبه می گیرید؟! کمتر از یک هفته پس از آن، کادر فنی عوض شد و دیدیم که دوران شکوفایی تکواندو ایران از همان زمان آغاز گردید.

 

آیا موضع الان شما هم چون گذشته حمایتی است؟

 

مسلم است که حمایتی است. سی سال است که در رزمی هستیم. کارشناسی و بی غرض می گوییم کارشان در قضیه آقای مهماندوست درست نبوده است؛ چون بیش از هر چیز نگران آبروی کشورمان هستیم. هر کس به هر دلیل بخواهد تیم ملی کشورش سرشکسته باشد، فرومایه ترین آدم روزگار است. این جا صحبت از یک باشگاه و تیم و یک تشکیلات نیست، صحبت از حیثیت کشوری است که دنیا می خواهد عزت نداشته باشد.

 

 اما عده ای به خصوص پس از بیانیه اتحادیه در خصوص تیم ملی و مهماندوست گفته اند که کسانی که انتقاد می کنند، وطن فروشند.

 

خوب این فرار به جلو است. برای این که خودشان می دانند چه اشتباهی کرده اند. وطن فروشان واقعی را همه می شناسند. خواهشم این است که برخی افراد دم از میهن دوستی نزنند که کارنامه جالبی در این زمینه ندارند. همین افراد 13 سال پیش نگذاشتند اولین تیم خصوصی ورزش ایران در یک تورنمنت معتبر بین المللی شرکت کند. این ها جلوی نمایندگان ده ها کشور خارجی بچه های ایران را که آماده افتخار آفرینی برای کشورشان بودند و با مکافات هزینه اعزامشان را جور کرده بودند به خاطر عشق به مقامشان سرافکنده کردند.

 

منظورتان تورنمنت آیندهون هلند است؟

 

بله. همین وطن پرستان! بعد از کارشکنی در هلند، به هر کشوری که ما برای مسابقه می خواستیم برویم نامه می زند و مانع تراشی می کردند. این ها تا پیش از این که ما هلند و جاهای دیگر برویم اصلا نمی دانستند که تورنمنت کلاس A  یعنی چی؟ بگذریم.

 

 پس شما معتقدید کسانی که اتحادیه را متهم میکنند خود چندان عرقی به ایران و ایرانی ندارند؟

 

شما ببینید کسانی که ده سال پیش در توهم از میان بردن یک تشکل نوپا [کانون تکواندوکاران] و یک سبک ایرانی [تاپ تکواندو] در مقابل کره ای ها تعظیم می کردند که از آنان در داخل حمایت کنند، حالا برای ما صحبت از ایرانی بودن می کنند. سال ها حضور نامشخص یک اجنبی در رأس کمیته فنی ایران که به سرود ملی کشور ما، به ملی پوشان ما توهین می کرد، نشان از عشق به ایران است!؟ برخی آقایانی که با ظاهرسازی خود را ملتزم به موازین انقلاب اسلامی نشان داده، ولی برخلاف اصول جمهوری اسلامی با صهیونیست ها پشت یک میز می نشینند و خنده کنان عکس یادگاری می گیرند به چه جراتی دم از منافع ملی می زنند؟

 

 شما به عنوان مدیر اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی، آینده ورزش های رزمی را در ایران چطور می بینید؟

 

به نظرم اگر نظم و اساس درستی به ورزش های رزمی ایران و سبک های بی ریشه که رزمی را به ابتذال کشانده اند داده نشود، متاسفانه باید بگویم آینده تاریکی در انتظار رزمی ایران است.

 

 یعنی می خواهید بگویید رزمی ایران دچار انحطاط می شود؟

 

رزمی ایران سال هاست که دچار انحطاط شده ولی به خاطر وجود معدود قدیمی ها و اساتید با ریشه، صدای آن هنوز درنیامده است.

 

شما در اتحادیه به چند سبک مجوز داده اید؟

 

ده ها درخواست مجوز سبک داشته ایم. ولی با این که غیردولتی هستیم به این دلیل که از نظر فنی فاکتورهای اتحادیه را نداشتند، تقریباً به هیچ کدام مجوز نداده ایم و رشته های اصلی را در قالب معاونت فعال کرده ایم.

 

راه کار شما برای بهبود وضعیت رزمی چیست؟

 

خروج متخصص نماها و ایجاد ساختاری جدید در ورزش های رزمی.

 

 از شما به جهت وقتی که در اختیار ما قرار دادید بی نهایت سپاس گزاریم.

 

من هم از زحمات شما ممنون و سپاسگزارم.

 

 

 

 

منبع:

 

سایت رسمی اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی ایران 

 

/ 0 نظر / 25 بازدید