تاریخچه ساواته ایران

تاریخچه ساواته در ایران

ساواته (بوکس فرانسوی) قدمتی 45 ساله در ایران دارد.

این هنر رزمی در اواسط دهه 1340 شمسی مطابق با دهه 1960 میلادی توسط استاد دکتر مهدی کامران در ایران پایه گذاری شد.

دکتر مهدی کامران بنیان گذار ساواته در ایران با تشکیل کلاس های آموزشی در تهران و باشگاه هایی چون ایران امروز و دیهیم و تعلیم و تربیت بزرگانی چون مصطفی زاکانی، رضا تهرانی، مرحوم ناصر نظری، اسماعیل کاظمی و عباس تفنگچی اسلوب این ورزش را به شکلی اصیل وارد ایران کرد.

استاد زاکانی نائب رئیس انجمن ساواته ایران و رئیس کمیته فنی ساواته ایران در این خصوص می گوید:

«با خروج دکتر مهدی کامران از کشور و آغاز جنگ تحمیلی این هنر رزمی در جبهه های نبرد حق علیه باطل، توسط مصطفی زاکانی به رزمندگان غیور ایران اسلامی جهت آمادگی رزمی هرچه بیشتر رزمندگان و مدافعان ایران زمین تدریس می شد».

پس از خاتمه جنگ نیز استان اصفهان به عنوان مرکز ساواته ایران این هنر رزمی را در ایران زنده نگاه داشت.

پس از تأسیس اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی در سال 1383 یکی از اهداف این اتحادیه راه اندازی هنرهای رزمی اصیل و جذب پیشکسوتان اعلام شد. در این راستا پس از رایزنی با فدراسیون بین المللی ساواته، و دعوت از مدرسان جهانی این رشته به ایران، انجمن ساواته ایران با ثبت در قوه قضائیه و تأئید رسمی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تحت پوشش اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی به عنوان اولین و تنها انجمن و مرجع قانونی ساواته ایران تأسیس و راه اندازی گردید.

انجمن ساواته ایران، نخستین مسابقات قهرمانی ساواته را در ایران برگزار و اولین مربیان و داوران رسمی ساواته را در کشور آموزش داد.

در شهریور 1388 مجمع عمومی انجمن ساواته ایران با حضور ساواته کاران کشور برگزار و مهندس حمیدرضا توکل، نائب رئیس کنفدراسیون قانونی ساواته آسیا و از پیشکسوتان اصیل ساواته ایران به عنوان ریاست این انجمن برگزیده شد. در حال حاضر فعالیت های ساواته ایران تحت پوشش انجمن ساواته زیر نظر قوه قضائیه و اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی روند رو به رشد و تکامل خود را ادامه می دهد.

/ 0 نظر / 19 بازدید