گفت و گوی اختصاصی سید علی حق شناس با پایگاه اینترنتی کانون تکواندوکاران ایران.

گفت و گوی اختصاصی سید علی حق شناس با پایگاه اینترنتی کانون تکواندوکاران ایران. (بخش پنجم و پایانی)

گفت و گوی جذاب پایگاه اینترنتی انجمن صنفی کانون تکواندوکاران با استاد سید علی حق شناس ریاست کانون به نقطه پایانی خود رسید . ضمن تشکر از اعضا و هواداران سراسر کشور و خوانندگان گرامی که در این مدت با تماس های محبت آمیز خود ما را دلگرم کردند، توجه شما عزیزان را به بخش پایانی این گفت و گو جلب می کنیم.

از اوایل سال 1383 تا کنون ، صرف نظر از فعالیت اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی که مسئولیت آن بر عهده شما است ، ما شاهد یک دوره کم تنش  به نسبت سال های اولیه کار کانون هستیم. این را شخصاً چطور ارزیابی می کنید؟

خوب ما در سال 83 به طور رسمی اتحادیه را تاسیس و تاپ [تاپ تکواندو] را را مستقل کردیم. اتحادیه موسسه ایست که از دل آن 20  تا  کانون بیرون می آید. دو سال بعد هم جمعیت [جمعیت سازمان های غیر دولتی ورزش ایران] را تاسیس کردیم.


ظاهرا یک شرکت فوتبالی هم را ه اندازی کردید؟

بله همان سال 85 بود به اتفاق دو سه تن از نامی های فوتبال ،اولین شرکت رسمی نقل و انتقالات بازیکن را تأسیس کردیم.


آیا این فعالیت ها و به ویژه تأسیس اتحادیه روی کار کانون تکواندوکاران تاثیر نگذاشته است؟

نمی توان دقیقاً این را گفت. برای هر مسئولیت برنامه ریزی کرده ایم. ورزش های رزمی خود یک دنیایی است. ما در اتحادیه هفت معاونت فقط برای رشته های اصلی داریم که هر کدام فعالیت های مربوط به خود را دارند. برخی از معاونت ها تا 16 سبک را تحت پوشش قرار داده اند. مضاف بر آن اعزام ها را نیز در نظر بگیرید. از سویی محدودیت های اعمال شده در استان ها ی کشور  روی فعالیت کانون بی تاثیر نبوده است. بیشتر نمایندگی های ما از این مسأله آسیب دیدند. آقایان، برخی از این نمایندگی ها را با زور و برخی دیگر را با تطمیع از ما جدا کردند.جالب است که شنیدم از بعضی اعضاء سابق ما که روحیه ایستادگی نداشتند توبه نامه گرفتند!


برخی را چگونه تطمیع کردند؟

وعده مسئولیت، دان، تقدیر و ...


شما چیزی به آن ها نگفتید؟

من هیچ کس را با زور و  وعده وارد تشکیلاتم نکرده و نمی کنم. در [درب] این خانه ای که ساختیم به روی همه باز بوده و است اما هیچ وقت دعوت نامه برای احدی نفرستادیم، به کسی هم باج ندادیم. اوایل کار کانون که حتی یک مسابقه هم برگزار نکرده بودیم، یکی دو قدیمی حاضر در مجموعه، گفته بودند که این ها ما را پله کرد ه اند. جالب بود که همان ها در اولین آزمون دان های بالای پومسه [تکواندو] ،جلوی بچه ها کم می آوردند و می آمدند مخفیانه از من سوأل می کردند. دیدم این کار ها برای یک چنین مجموعه با اخلاصی سَم است. گفتم برادران بزرگوار من ، این جا یک سازمان است و من از حاشیه  گریزانم . شما دارید حاشیه سازی می کنید. من مخلص شما هستم اما بهتر است با هم کار نکنیم تا حرمت ها و دوستیمان حفظ شود.


آیا تنش با فدراسیون تکواندو کماکان ادامه دارد؟

ما کار خود را کرده و خواهیم کرد هر زمان اراده کرده ایم بیشتر از برنامه ریزی که داشته ایم ، فعالیت کرده ایم. در این سال ها به جز اعمال کار شکنی های علنی، کارهای پشت پرده برخی از افراد را هم شاهد بوده ایم که جواب های لازم را علنی داده ایم.


یعنی بعد از این سال ها هنوز هم کارشکنی می کنند؟

بله، تا دلتان بخواهد. حدود یک سال پیش برای کاری به وزارت کشور رفته بودم که به طور اتفاقی یکی از کارشناسان مربوط به انجمن های صنفی را دیدم. گفت آن فردی که خیلی با شما مخالف است هر روز می آید و پی گیری می کند تا کمیسیون با شما برخورد کند و به قول خودش کار کانون تکواندوکاران را یکسره کند.


شما چه گفتید؟

گفتم؛به شدت ترسیدم.(خنده)


... آینده کانون را چه طور ارزیابی می کنید؟

کانون سوای اینکه یک تشکل است، سمبل مردم سالاری در ورزش ایران است. وقتی ما در دانشگاه ها شاهد نگارش پایان نامه هایی با مضمون کانون تکواندوکاران هستیم به عمق تاثیر گذاری این نهاد پی می بریم. حضور موثر مردم در تمامی عرصه ها  اجتناب ناپذیر است و دولت ها باید با این مسأله کنار بیایند. به قول هانتینگتون [ساموئل هانتینگتون نظریه پرداز برجسته غرب] جهان به سمتی می رود که دولت ها مجبور به گردن نهادن به خواسته های مردم خواهند بود و این مردم اند که حاکمان آینده خواهند بود. در واقع تاریخ جهان در حال گذار از دولت سالاری به مردم سالاری است  و هیچ تمدن و  کشوری از این قاعده مستثنی نیست. شاید این اتفاق در ورزش ما و در ارتباط با سازمان های غیر دولتی ورزش سال ها زمان ببرد و به عمر من کفاف ندهد. اما کانون تکواندوکاران در بدترین شرایط  خود به لطف خدا و امیر المومنین [علی (ع)] سرپا ایستاده و  خواهد ایستاد.


شما سال گذشته به مناسبت سالگرد تاسیس کانون به اعضا و هواداران پیامی را صادر کردید آیا به عنوان سخن آخر امسال هم پیامی را برای کانونی ها و تاپ تکواندوکاران دارید.

لازم می دانم از تمامی سروران و عزیزانم  که طی این ده سال در حفظ و گسترش فعالیت های کانون و تاپ تکواندو از جان مایه گذاشتند به عنوان یک عضو  و برادر کوچک تشکر ویژه داشته باشم. مطمئن باشند این روزها سپری خواهد شد و آینده از آن این عزیزان است.


از شما به جهت وقتی که در اختیار ما قرار دارید بی نهایت سپاس گذاری می کنیم.

من هم از شما ممنونم.


پایان


مصاحبه کننده: ابراهیم پیرایش.

تهیه و تنظیم: سجاد بابایی و علی چاووشی.

 سازمان هواداران اولین نهاد مدنی ورزش ایران.


 

برگرفته از پایگاه اینترنتی کانون تکواندوکاران ایران.

  
نویسنده : روابط عمومی انجمن ساواته ایران ; ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٩
تگ ها :